PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=816097}

Ave Satan?

Hail Satan?
7,1 1 393
oceny
7,1 10 1 1393
7,4 12
ocen krytyków
Ave Satan
powrót do forum filmu Ave Satan?

Anioł zbuntowany

ocenił(a) film na 8

Bardzo mi się podoba taka interpretacja szatana, co ma zresztą swoje uzasadnienie w opowieściach biblijnych. Zawsze mnie mierziło, że u podstaw chrześcijaństwa jest zakaz czerpania z "drzewa mądrości". Już sama ta przypowieść drukowanymi literami mówi, jacy mają być wyznawcy: głupi, bezwzględnie posłuszni, nie ciekawi świata, nie zadający pytań. Już u samych podstaw wykorzenia krytyczne myślenie i wątpliwości.
Przedstawiony w dokumencie ruch społeczny pod nazwą Świątynia Szatana, to nie żadna religia. To ludzie, którzy poprzez prowokację i techniki happeningu zwracają uwagę na wszelkiego rodzaju fanatyzm religijny wkradający się do demokracji, fanatyzm, który chce się stać prawem obowiązującym wszystkich.
Nie trzeba daleko szukać. W Polsce od lat mamy rosnący w siłę fundamentalizm religijny, który chce wpływać na niemalże każdą sferę naszego życia. Dlatego pozwolę sobie zacytować słowa recenzenta Filmwebu Marcina Stachowicza (mam nadzieję, że się nie obrazi): "Z tego właśnie powodu czekam na statuę Baphometa także w Warszawie. I oby zaglądała prosto w okna Kurii Biskupiej. Chwała prowokacji!"

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones